Making a Murderer İkinci Sezondan Akılda Kalanlar

Making a Murderer İkinci Sezondan Akılda Kalanlar

13 Kasım 2018 0 Yazar: Melike B. Balcı

Steven Avery’nin davası hali hazırda devam eden bir süreç. Peki serinin ikinci sezonunda cevapsız kalmış sorular, dikkat çeken başlıklar neler?

1- Araba farındaki sır

Kurban Teresa Halbach’in aracı, cinayetin çözümlenmesinde kilit rol oynuyor. İkinci sezondaki en yeni tartışmalardan biri de bu aracın sol farındaki hasar ve bunun nasıl meydana geldiğiydi. Halbach’ın eski erkek arkadaşı, bunun Teresa kaybolmadan çok önce meydana geldiğini iddia etse de Kathleen Zellner bu ayrıntının cinayetle doğrudan alakalı olduğu iddiasında ısrarcı.

2- Teresa’nın ajandası neden ve nasıl Ryan Hillegas’ta?

Teresa’nın yakın bir arkadaşı, Teresa’nın ajandasının eski erkek arkadaş Ryan’da olduğu iddiasında bulundu. Telefon kayıtları ve ajandada yazılı olan bilgilere göre de Teresa’nın ajandası öldürüldüğü gün yanında, arabasındaydı. Peki Ryan bunu nasıl ele geçirebildi?

3- Barb Tadych ailesine yöneltilen yeni iddialar 

Steven Avery’nin kız kardeşi Barb, oğlu Brendan’ın cinayet şüphesiyle tutuklanmasından sonra; ikinci sezonda diğer oğlu Bobby ve eşi Scott’ın da şüpheli haline gelmesiyle zor zamanlar geçirdi. Eğer Avery yeniden yargılanma hakkını kazanırsa bu, ailenin diğer üyeleri için kötü haber anlamına geliyor.

4- Teresa’nın arabasında yapılan adli incelemeler 

RAV4’ün kapısında tespit edilen ve Avery’e ait olduğu ortaya çıkan DNA, davanın sürecini değiştirebilecek boyutta bir kanıt. Fakat Avery’nin avukatı Zellner’a göre bu DNA, Avery tutuklandıktan sonra polis tarafından alındı ve oraya yerleştirildi.

5- Ken Kratz’a Ne Olacak? 

İkinci sezonda Ken Kratz, Avery’nin avukatı Zellner’a adeta savaş açmış durumdaydı. Peki Avery’nin suçsuzluğu kanıtlanırsa Kratz’a ve itibarına ne olacak?

6- Halbach’in ailesi neden suçlamalarını geri çekti?

Sezonun ilk bölümünde, Terasa’nın ailesinin Avery ve Dassey’e karşı açtıkları davalardan vazgeçtiklerini öğrendik. Zellner durumu, ‘kafa karıştırıcı’ olarak nitelendirirken; ailenin neden böyle bir karara vardığı hakkında hala net bir açıklama yok.