Film Olsa Gişe Rekorları Kıracak 8 Oyun!

Film Olsa Gişe Rekorları Kıracak 8 Oyun!

27 Ekim 2018 0 Yazar: Ömer Can Ekim

Bu hafta sizler için hikayesiyle film etkisi yaratan birbirinden güzel 8 oyunu derledim. Keyifli okumalar.

  • Heavy Rain

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Geliştirici: Quantic Dream
Yayınlanma Tarihi: 2010
Platform: PlayStation 4, PlayStation 3

Quantic Dream tarafından geliştirilen ve interaktif bir filmde diyebileceğimiz bu güzel oyun, her seçimin önemli olduğu aldığımız kararların zaman zaman bizi terlettiği muhteşem bir hikaye ve oynanışa sahip. Konusu, ortamı, karakterleri, müzikleri ve oynanışı kesinlikle çok iyi harmanlanmış. Eh sıkça tartışılan birkaç senaryo açığı olsa da bu listede olmazsa ayıp olurdu. İnternette meme haline gelmiş bayağı videosu da mevcuttur ayrıca.

  • Alan Wake

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Geliştirici: Remedy Entertainment
Yayınlanma Tarihi: 2010
Platform: Xbox 360 ve PC

Remedy imzası taşıyan ve muhteşem bir hikaye anlatımına sahip olan Alan Wake bana göre listedeki en underrated oyun. Firmanın diğer güzide oyunu Max Payne’in ağırlığı altında mı ezildi bilmem ama gerçekten hak ettiği değeri göremedi hiçbir zaman. Oyunda, gerilim romanları yazan yazarımızın düştüğü boşluğu ve içine girdiği kasvetli ortamı iliklerimize kadar hissediyoruz. Tatil için gittiği o huzur dolu kasaba pekte öyle değilmiş aslında. Oyunun teknik olarak birkaç sıkıntısı olsa da hikaye bazlı bir liste olduğu için Alan Wake’i eklemezsem olmazdı. Çıktığı döneme göre harika grafiklere ve tasvirlere sahip olan bu güzel oyunu denemediyseniz şiddetle tavsiye ediyorum. Ayrıca şarkı listeme Poe’nun eşsiz sesinden dinlediğimiz Haunted adlı parçayı da eklediği için ayrıca minnettarım.

  • Half-Life 2

Geliştirici: Valve
Yayınlanma Tarihi: 2004
Platform: Android, Microsoft Windows, Xbox, Xbox 360, PlayStation 3, Linux, IBM PC Uyumlu, Mac OS

Bize beklemeyi öğreten oyun serisi Half-Life’ın 2. üyesi.. Asla dönmeyecek sevgiliyi bekler gibi çıkacağı günü umutla beklediğimiz Half Life 3’ün bu denli istenmesinin sebebi ise elbette Half-Life 2. Muhteşem bir bilim kurgu hikayesini oynadığımız oyun da akılda iz bırakan onlarca sahne var. Oyun boyunca gerek aksiyon sekansları gerekse yerine puzzle gibi oturan parçalar bizi sürekli olayın içinde tutuyordu. Şu ana kadar yapılmış en iyi bilim kurgu oyunu Half-Life’ın bu tür listelerde her zaman yeri hazır.

  • Mafia: The City of Lost Heaven

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Geliştirici: 2K Czech
Yayınlanma Tarihi:  2002
Platform: Microsoft Windows, Xbox, PlayStation 2

Film izler gibi oynayacağınız bir oyun daha “Mafia: The City of Lost Heaven”. Devam oyunları her ne kadar hayal kırıklığı yaratsa da ilk Mafia oyununun ekmeğini fazlasıyla yediler diyebilirim. Sıradan bir taksiciden bir mafya tetikçisine doğru giden hikayemizi yine kendi ağzımızdan dinliyoruz. Olayların işlenişi, detaylar, mafya içindeki hiyerarşi, ihanet, kan ve ihtiras kısacası hepsinden biraz biraz görüyoruz bu oyunda. Çıktığı döneme göre muhteşem bir oynanışa sahip olduğunu da atlamamak gerek. Ayrıca bir araba yarışı bölümü vardır ki Gta: Vice City’deki helikopter göreviyle yarışır. Soundtrack’i de mutlaka dinlenmeli. Ayrıca bana göre bir oyundaki en etkileyici repliğe sahiptir, “Mr Salieri sends his regards.”.

  • Red Dead Redemption

Geliştirici: Rockstar Games
Yayınlanma Tarihi
: 2010
Platform: Xbox One, PlayStation 3, Xbox 360

Özellikle son dönemde adını sıkça duyduğumuz Red Dead Redemption bu ilgiyi fazlasıyla hak ediyor. Pazar sabahı kahvaltılarının vazgeçilmez etkinliklerinden olan Western film kuşağının bizzat içine daldığımız bu harika oyunda, kahramanımız John Marston’ın hayat mücadelesine eşlik ediyoruz. Eski bir çete üyesinin ailesi için yaptığı fedakarlıklar, düzenli bir hayatın peşinden koşmak, birçok hesaplaşma.. Bunların hepsini oyunda görüyoruz adeta bir Western filmi gibi. Rockstar Games’in kötü işini bulmak zordur ancak Red Dead Redemption’la seviyeyi arşa çıkarmışlardı 2. oyunun da aynı etkiyi kısa süre içinde yapması açıkçası beni şaşırtmadı.

  • Grim Fandango

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Geliştirici: Lucas Arts
Yayınlanma Tarihi: 1998
Platform: PS4, PS Vita, Android, iOS, PC, Mac ve Linux

Listedeki en eski oyun olan Grim Fandango şimdilerde çok göremediğimiz adventure türündeki oyunlardan biri, Monkey Island’la birlikte zirveye oynarlar sanırım. Uzun senaryosu, zekice düşünülmüş karakterleri, birçok gönderme ve esprisiyle şimdilerde mumla aradığımız bir oyun. Ayrıca 3D oyunlarında bir nevi öncülüğünü yapmıştır. Kendi açımdan içindeki bulmacaları çözerken en eğlendiğim oyun olmuştur, kara mizahında etkisi var tabii. Zorluğuna dayanamayıp dönem dönem bırakmışlığım da az değildir. Müzikleri tek kelimeyle enfestir.

  • Silent Hill 2

Geliştirici: Konami
Yayınlanma Tarihi: 2001
Platform: PlayStation 2, Xbox, PlayStation 3, Xbox 360, Microsoft Windows

Silent Hill 2 dahice bir hikaye anlatımına sahip. Bana göre hikaye ve kurgusuyla en iyi korku oyunudur. Gizemli bir aşkla başlayan hikayemiz devamında gelişen karmaşık olaylar zinciriyle devam ediyor. Eh, 1 sene önce ölmüş karınızdan beklemediğiniz bir mektup alırsanız bir tuhaflık olacağını seziyorsunuz zaten. Oyunun en önemli özelliklerinden birisi de sembolizm. Hikaye anlatımında semboller büyük bir yer tutuyor dikkatli bir biçimde oynadığınız taktirde birçok sembolün farklı anlamlara geldiğini fark edeceksiniz. Böylece hikayedeki parçalar yerine oturacaktır. Ayrıca olağanüstü müziklere sahiptir, hikayeyi etkileyici kılan unsurlardan belki de en önemlisi de buydu.

  • To The Moon

Geliştirici: Freebird Games
Yayınlanma Tarihi: 2011
Platform: PC, Linux, iOS ve Android

Oyunlarda ağlatırmış.. Evet bunu To The Moon sayesinde öğrendik büyük çoğunluğumuz. Bildiğin bir sona adım adım gittiğin muhteşem bir hikaye. Ayrıca hikayenin işleyişi, etkileyici müzikleri ile birleşince oyun severlere unutulmaz bir deneyim yaşatıyor. Ölüm döşeğindeki bir adamın hayatındaki en özel anları ziyaret etmek ve büyük arzusunu yerine getirmeye çalışmak daha önce rastlamadığımız bir şeydi. Ortalama 4-5 saatlik bir oynanış süresine sahip olan To The Moon yüzünüzde hüzünlü bir gülümseme bırakacaktır.