Film İnceleme: First Match (2018)

Film İnceleme: First Match (2018)

14 Kasım 2018 0 Yazar: Caner Altıntaş

Bu incelemede farklı bir spor-drama filmi olarak karşımıza çıkan 2018 yapımı First Match’i inceleyeceğiz. 

Netflix yapımı olan First Match’in başrollerinde Elvire Emanuelle, Yahya Abdul-Mateen II ve Colman Domingo yer alıyor. Yönetmenlik koltuğunda ise filmin senaristliğini de yapan Olivia Newman bulunuyor.

Film, yoksul bir mahallede koruyucu ailelerin yanında büyüyen hırçın liseli bir kız olan Mo’nun hikayesini işliyor. Mo, hapishaneden çıkan babasıyla bağlarını güçlendirmek için okulun güreş takımına giriyor ve burada erkek güreşçilerin yanında mücadele etmeye çalışıyor.

Filmi izlediğimizde değişik bir spor-drama filmi görüyoruz. Genellikle spor filmlerinde gördüğümüz başarı hikayesinden çok sporun hayatı nasıl değiştirdiğini görüyoruz. Bu yüzden filmin spor filminden daha çok bir drama filmi olduğunu söyleyebiliriz.

Fimde Mo’nun güreş sayesinde kurduğu yeni ilişkilere ve hayatının nasıl değiştiğine şahit oluyoruz. Ayrıca güreş sporunun orada yaşayan gençler için nasıl bir çıkış yolu olabileceğini görüyoruz. Lise takımındakiler güreş sayesinde daha iyi okullara gitmek ve bu sayede o yoksul mahalleden bir çıkış kapısı bulmak istiyorlar.

Dövüş sporlarını yakından takip edenler için film, bu sporun yer altındaki şeklini de gösteriyor. MMA takip edenlerin çok yakından bildiği gibi MMA dövüşçülerinin bir çoğu güreş sporundan geliyor. Profesyonel düzeyde güreş yapamayanlar veya profesyonel olma şansı yakalayamayanlar yasa dışı dövüşlere başlayabiliyorlar. Eski güreşçiler para kazanma şanslarının az olduğu bu yerlerde tek yapabildikleri şey olan güreş sayesinde para kazanmaya çalışıyorlar.

Film, siyahi insanların nesillerdir içinde bulunduğu o döngüyü iyi bir şekilde anlatıyor. Gençlerin, ailelerinin durumlarına bakarak umutsuzluğa düştüklerini fakat son kalan şanslarını değerlendirmek için savaş vermekten vazgeçmediklerini görüyoruz.

Filmde bazı olumsuz noktalar bulunuyor. İlk olarak, Mo’nun değişimleri çok hızlı gerçekleşiyor. Bu değişimlerin arka planı eksik kalıyor. Mo, filmin başlarında bir ergen kız olarak karşımıza çıkıyor fakat filmin ortalarından sonra neredeyse bir erkek çocuğu gibi bir karaktere bürünüyor. Bu çok ani bir şekilde oluyor. Film, seyirciye bu değişimi neredeyse bir oldu bittiyle gösteriyor.

Bir diğer olumsuz taraf ise Mo’nun babası ve lise takım arkadaşları ile olan ilişkisinin ani değişimi. Mo’nun babası ile ilişkisinin değişiminin ani olması bir noktada konuyla uyuşuyor fakat takım arkadaşları ile ilişkisinin nasıl değiştiğini net olarak göremiyoruz.

Ne kadar bazı problemli noktaları olsa da film genel olarak iyi. Spor-drama filmlerini sevenlere bu filmi tavsiye ediyorum. 


EDİTÖRÜN PUANI: 7/10