Khabib Nurmagomedov’u Dağıstan’da Bekleyen Büyük Tehlike

Khabib Nurmagomedov’u Dağıstan’da Bekleyen Büyük Tehlike

10 Ocak 2019 0 Yazar: Caner Altıntaş

Ünlü MMA muhabiri Karim Zidan’dan çarpıcı bir Khabib Nurmagomedov yazısı geldi. Zidan, Khabib’i Dağıstan’da büyük bir tehlikenin beklediğini söyledi.

Karim Zidan, yazısında Khabib Nurmagomedov’un görkemli Conor McGregor galibiyetinden sonra Vladimir Putin, Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan Kadirov ve Orta Doğulu bir çok liderle buluştuğunu belirtti. Zidan, bunların yanı sıra Khabib’in kriminal isimlerle de fotoğraflar verdiğini yazdı.

Yazıda, Kafkasya’da dövüş sporlarının çok popüler olduğu bu yüzden Khabib Nurmagomedov gibi sporcuların politika ve suç dünyasından isimlerle bir araya gelmesinin normal olduğu fakat bunların bazı tehditler doğurduğu belirtiliyor.

Dövüşçülerin, aktif spor hayatlarında devlet adamları ile yakın ilişkiler kurmasının onları nasıl bir tehlikeye sürüklediğini Karim Zidan çok çarpıcı bir örnekle anlatıyor. Zidan, örnek olarak Bellator tüy siklet şampiyonunu Shahbulat Shamhalaev’in vurulmasını gösteriyor. Shamhalaev, 2016 yılında Dağıstan’ın başkenti Makhachkala’da bir restoranta silahlı saldırıya uğramıştı. Daha sonra çıkan haberlerde Shamhalaev’in oradaki yerel yöneticilerle olan yakın ilişkilerinden dolayı vurulduğu söylenmişti.

Karim Zidan, yazısının devamında Kafkasya’nın içinde bulunduğu toplumsal duruma da bakıyor. Kafkasya’da çoğunlukla Müslümanlar yaşıyor. Buralarda aşırı İslamcı kesimlerde bulunuyor. Bunların bazıları Orta Doğu’da aşırı İslamcı terörist gruplara katılıyor.

Bu aşırı gruplar, Rusya’ya ve liderlerine yakın duran isimlere karşı büyük bir tepki gösteriyor. Özellikle Çeçenistan’daki ayrılıkçı gruplar bu isimleri direkt olarak hedef alıyorlar. Karim Zidan, yazısında dövüş sporları yapan bir çok profesyonel ismin emeklilikten sonra devletin kolluk kuvvetlerine katıldığını belirtiyor.

Ünlü Kung Fu ve Wushu Sanda şampiyonu Yunus Huseynov, kolluk kuvvetlerine katılan isimlerden birisiydi. Federal Güvenlik Servisi’nde çalışan Huseynov, görevi dışındayken teröristlerin silahlı saldırısına uğradı. 7 kurşunun hedefi olan Huseynov, bu saldırıda hayatını kaybetti.

Karim Zidan yazısında, Khabib Nurmagomedov’un da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov ile yakın ilişki içinde olmasının onu tehlikeye sürüklediğini belirtiyor.

Khabib Nurmagomedov’un Conor McGregor galibiyetinden sonra Vladimir Putin ile görüşmesi Orta Doğu’daki aşırı İslamcı terör örgütleri tarafından hiç hoş karşılanmadı. Bazı terörist gruplar, Khabib’in İslam için savaşmak yerine para ve eğlence için dövüş yaptığını belirten mesajlar yayınladı.

Karim Zidan’ın bu yazısından da göreceğimiz üzere Khabib Nurmagomedov’un içinde bulunduğu potansiyel tehlike bizlere İslam dünyasının bölünmüşlüğünü net bir şekilde gösteriyor. Bir çok Müslüman Khabib’i büyük bir kahraman olarak görürken bir kısım ise onu “münafık” olarak niteliyor.

Orjinal Yazı: https://www.bloodyelbow.com/2019/1/9/18173486/threats-khabib-nurmagomedov-islamic-militants-corrupt-politicians-ufc-feature