UFC Tarihini Etkileyen 10 Kişi

UFC Tarihini Etkileyen 10 Kişi

12 Kasım 2018 0 Yazar: Caner Altıntaş

12 Kasım 1993’te UFC 1 ile başlayan UFC efsanesi, 25.yılında. Biz de sizler için UFC’nin 25.yılına özel UFC tarihini etkileyen 10 kişiyi seçtik.

İşte o liste:

1) Dana White: UFC Başkanı

2001 yılında Feritta kardeşlerin UFC’yi almasıyla birlikte UFC’nin başına geçen Dana White, 2 milyon dolarlık şirketi 4 milyar dolarlık bir şirket haline getirdi. White, MMA sporunu Las Vegas’a taşıyarak boksa alternatif bir spor haline getirdi. Dana White, uyguladığı politikalarla UFC’yi dövüş sporları ekonomisinden en çok pay alan şirket yaptı.

2) Rorion Gracie: UFC Kurucusu

25 yıl önce en iyi dövüş sporunu belirlemek amacıyla UFC’yi kurararak bir spor dalının oluşmasını sağlayan Rorion Gracie, sadece UFC’yi değil dövüş sporları dünyasını da derinden etkiledi. Aslında jiu-jitsuyu bütün dünyaya tanıtmak için başlattığı bu organizasyon hedeflerini aşarak bir efsaneye dönüştü. Yarattığı şirket, bugün milyar dolarlık bir ekonomi haline geldi.

3) Lorenzo Feritta: Eski UFC CEO’su

2001 yılında kardeşiyle birlikte UFC şirketini alan Feritta, UFC’yi bir dünya markası yaptı. Dana White ile birlikte çok iyi bir ekip oldular. 2001 yılında 2 milyon dolara aldıkları şirketi 2016 yılında 4 milyar dolara sattılar.

4) Royce Gracie: İlk UFC Şampiyonu

UFC 1’de müthiş jiu-jitsu yeteneğini sergileyerek şampiyon olan Royce Gracie, UFC’nin ilk şampiyonu olmasının yanı sıra ilk büyük yıldızı olarak kabul ediliyor. Gracie, kendisinden daha cüsseli dövüşçüleri yenerek insanları kendisine hayran bıraktı. UFC 1’den sonra UFC 2 ve UFC 4’te de şampiyonluk yaşadı. Ken Shamrock ile olan rekabetleri MMA tarihine damga vurdu.

5) Art Davie: UFC’nin Ortak Kurucusu

Efsane hakem “Big” John McCarthy, UFC fikrini ortaya atan ilk ismin Art Davie olduğunu söylüyor. Davie, Rorion Gracie ile birlikte bu büyük fikri hayata geçirdi. 1995 yılına kadar ortaklığa devam etti. 1995’ten 1997 yılına kadar ise maç ayarlama görevini üstlendi. Davie, bu yıl UFC Hall of Fame olma onurunu yaşadı.

6) Conor McGregror: Eski UFC Tüy ve Hafif Siklet Şampiyonu

UFC tarihinin en büyük satış rakamlarının başrolünde hep Conor McGregor bulunuyor. UFC, 2016 yılında 4 milyar dolara satıldıysa bunda en büyük pay sahibi olan dövüşçü kesinlikle McGregor’dur. İrlandalı dövüşçünün; Jose Aldo, Nate Diaz ve Khabib Nurmagomedov ile yaşadığı rekabet UFC’nin popülaritesinin artmasına büyük katkıda bulundu. Floyd Mayweather ile boks maçında ringe çıkması UFC’nin boks dünyasına da el atmasına öncülük etti.

7) Ronda Rousey: Eski UFC Kadınlar Horoz Siklet Şampiyonu

Kadınlar MMA’i 2000’li yılların başında büyük bir tartışma konusuydu. Hatta Dana White, kadınların UFC’de dövüşmeyeceğini söylüyordu. Fakat Rousey, bütün bu ön yargıları yıktı. Rousey, Strikeforce’da yavaş yavaş yükselen popüleritesini UFC’de tavana çıkardı. Bir kadın dövüşçü olarak UFC’nin en önemli yıldızlarından biri haline geldi. Hatta Holly Holm maçına kadar UFC’nin en büyük yıldızıydı. Rousey, ne kadar UFC kariyeri istediği gibi sonlandıramadıysa da UFC’deki kadınlar devrimine öncülük ederek tarihe geçti.

8) Tito Ortiz ve Ken Shamrock

Bu iki dövüşçüyü birlikte yazıyoruz çünkü bu iki ismin 2002 yılında UFC 40’da yaptıkları maç UFC tarihini derinden etkiledi. O zamana kadar ekonomik açıdan büyük bir sıkıntı içinde olan UFC, bu organizasyonla birlikte o zamana kadar ki en büyük ekonomik başarıyı elde etti. UFC’nin bu dar boğazdan kurtulmasını sağladı. Ana akım medyanın da maça ilgi göstermesiyle beraber bu karşılaşma büyük kitleler tarafından takip edilen ilk dövüş maçı oldu.

Büyük bir dövüşçü olmasının yanında çok iyi bir trash talker da olan Ortiz ile ilk UFC süper star şampiyonlarından biri olan ve WWE geçmişi de bulunan Shamrock’un bu mücadelesi ana akım seyirci tarafından çok büyük ilgi gördü. Bu insanların UFC ile tanışmasını sağladı.

9) “Big” John McCarthy: Eski UFC Hakemi

1994 yılında UFC 2 ile hakemliğe başlayan John McCarthy, aralıksız 2007 yılına kadar UFC kafesinde hakemlik yaptı. McCarthy’nin maç başladığında söylediği Let’s Get It On!” sözü onunla özdeşleşti. İlk zamanlarda neredeyse kuralsız yapılan MMA sporunun kurallarının belirlenmesinde rol oynadı. Getirilen kurallarla MMA’in bir spor haline gelmesine öncülük etti.

10) Georges St-Pierre: Eski UFC Yarı Orta ve Orta Siklet Şampiyonu

2004 yılında UFC kafesinde dövüşmeye başlayan Georges St-Pierre, 2006’da Matt Hughes’i yenerek ilk şampiyonluğunu aldı. GSP, 2007 yılında sürpiz bir şekilde Matt Serra’ya yenilerek kemeri kaybetti fakat hemen sonra rövanşı alarak kemeri tekrar kazandı. İkinci kemerle birlikte GSP, karşılaştığı tüm rakipleri domine ederek yendi. 2013 yılında emeklilik kararı aldı 2017 yılında geri döndü. Dönüş maçında Michael Bisping’i yenerek orta siklet kemerini de aldı. Müthiş dövüş tekniğiyle, diğer dövüşçüleri etkiledi. Diğerleri için gerçek bir örnek oldu. Bir çok dövüş severe göre basketbolda Michael Jordan nasıl etki yaptıysa MMA’de de Georges St-Pierre aynı etkiyi yaptı.